مقالات

20 چیز که لبخندتان را ویران میکند


لبخند یکی از بهترین دارایی های هر فرد است، پس هر کسی دوست دارد لبخندی درخشان داشته باشد.
اما ممکن است مسواک زدن، نخ دندان، و سالی دوبار مراجعه به دندان پزشک نیز کافی نباشد.
در این مقاله برخی عواملی که باعث ضربه خوردن به دندان و لثه ها میشود را به شما معرفی میکنیم تا تهدید های لبخند خود را بشناسید.

نوشیدنی های ورزشی

در دهه ی گذشته، نوشیدنی های ورزشی به شکل فزاینده ای محبوب شدند. اما این نوشیدنی ها برای دندان مناسب نیستند. دیوید هالپرن، متخصص و دندان پزشک میگوید: تحقیقات علمی زیادی نشان داده اند سطح PH موجود در این نوشیدنی ها باعث فرسایش دندان میشوند، به دلیل داشتن غلظت بالای ترکیبات اسیدی، که میتواند مینای دندان را از بین ببرد.
علاوه بر این، این نوشیدنی ها اغلب سرشار از قند هستند و برای باکتری های تولید کننده ی اسید به عنوان غذا عمل میکنند، که به درون ترک ها میروند و باعث آسیب رسیدن به دندان میشوند. این باکتری ها در دهان باعث پوسیدگی و ترک خوردن دندان میشوند.

آب های درون بطری

آب لوله کشی اغلب دارای فلوراید است . آبهای درون بطری کمتر از حد توصیه شده فلوراید دارند ( میزان فلوراید روی بطری و در لیست مواد تشکیل دهنده نوشته شده است ).
فلوراید کمک میکند ساختار کلی دندان مقاوم تر شود و از پوسیدگی جلوگیری میکند همچنین باعث ارتقا رمینرالیزاسیون دندان میشود، که به ترمیم پوسیدگی دندان قبل از اینکه پیشرفت کند کمک میکند.
پس یکی از بهترین راه های کمک به سلامت دهان و دندان استفاده از آب دارای فلوراید است.

دیابت

دیابت مقاومت بدن نسبت به عفونت را کاهش میدهد، پس در خطر بیماری لثه ها قرار دارید.
مسواک زدن، نخ دندان، و نظارت بر قند خون میتواند کمک کند. دیابت به طور مستقیم به بیماری پریودنتال مرتبط است، بنابرین چک شدن مرتب توسط پزشک و کنترل سطح تری گلیسیرید و کلسترول کاری بسیار مهم است.
همچنین تحقیقات نشان داده است، دیابت میتواند میزان سطح انسلین برای حفظ سلامت دهان و لثه ها را کم کند، که این برای سلامت دهان و دندان خوب نیست.

تنباکو

تنباکو دندان را زرد میکند، اما صدمه ی آن از این هم بیشتر است.
استفاده از هر نوع تنباکو به دندان و لثه ها به طرق مختلف صدمه وارد میکند. تنباکو میتواند باعث بروز سرطان گلو، ریه ، دهان و حتی مرگ نیز بشود.
علاوه بر این از توتون و تنباکو چیزی چسبناک به دندان میچسبد، که سرشار از باکتری است و باعث افزایش باکتری های تولید کننده اسید و همچنین تولید مواد سمی تحریک کننده میشود، که هر دو باعث التهاب لثه، پوسیدگی دندان، و از دست دادن دندان میشوند.

نوشیدنی های الکلی

نوشیدنی های الکلی به صورت مستقیم تاثیری منفی بر مینای دندان دارند.
اسیدیته موجود در این نوشیدنی ها میتواند ساختار دندان را حل کند. هر نوع نوشیدنی الکلی که استفاده کنید باز هم تاثیر منفی خود بر روی رنگ دندان را از دست نمیدهد.
بهترین راه ترک این نوع نوشیدنی ها است، زیرا ضررهای آن تنها به دهان و دندان ختم نمیشود و بیشتر اعضای بدن را درگیر ضررهای خود میکند.

بارداری

در دوران بارداری مراقبت از دهان و دندان بسیار مهم است، تحقیقات علمی نشان داده است بین بیماری لثه و زایمان زودرس و یا تولد نوزاد کم وزن ارتباط است.
تغییرات در سطح هورمون ها در دوران بارداری، به ویژه در استروژن و پروژسترون میتواند باعث التهاب لثه شود، همچنین در خطر عفونت نیز قرار میگیرید.
اگر صبح ها که از خواب بیدار میشوید حالتان خوب نیست، سعی کنید دهان خود را با آب بشویید و اگر به دلیل بارداری بالا آوردید ( که طبیعی است ) دندان های خود را با خمیر دندان یا جوش شیرین مالش دهید تا اثر اسیدی ناشی از استفراغ خنثی شود.

قرص های رژیمی

شاید استفاده از قرص های لاغری راهی آسان و سریع برای کم کردن وزن به نظر برسد، اما باید این را بدانید مصرف اینگونه قرص ها راهی سریع به سوی بیماری های لثه و پوسیدگی دندان است.
قرص های لاغری باعث کاهش ترشح بزاق میشوند، که باعث خشکی دهان میشود و شما را در خطر بیماری های لثه ، پوسیدگی دندان، و ترک خوردن آن قرار میدهد.
بهترین کار عمل به یک رژیم متعادل در کنار ورزش مرتب است، با این کار از لبخند خود نیز محافظت میکنید.

بهم فشار دادن دندان ها

بهم فشار دادن دندان ها یا دندان قروچه، میتواند روی فک تاثیر بگذارد، و باعث درد یا حتی تغییر شکل صورت شود.
افرادی که دندان و لثه ی سالم دارند میتوانند به راحتی با این کار باعث ضربه خوردن به دهان و دندان خود شوند.
استرس و شخم میتواند باعث دندان قروچه در هنگام شب شود. پیدا کردن راهی برای کاهش استرس و خشم میتواند بسیار کمک کننده باشد.
اما باید دندانپزشک خود را نیز ببینید، دندانپزشک میتواند به شما راه حل هایی مانند محافظ دهان هنگام شب را معرفی کند.

شیرینی

قند به صورت مستقیم باعث ایجاد مشکل برای دندان نمیشود، اما اسیدی که هنگام خوردن قند و کربوهیدرات تولید میشود میتواند این کار را بکند.
باکتری های طبیعی موجود در دهان از قند تغذیه میکنند، و اسیدی تولید میکنند که به مینای دندان حمله میکند. این اسید میتواند موجب پوسیدگی و یا میزبانی دیگر مشکلات شود.
بدترین کاری که میتوانید انجام دهید این است که قند باقی مانده روی لثه و دندان را برای مدت طولانی به حال خود رها کنید. قبل از خواب حتی اگر یک تکه کوچک شیرینی خوردید حتما مسواک بزنید و نخ دندان استفاده کنید. اگر بعد از خوردن یک میان وعده ی شیرین نتوانستید مسواک بزنید پنیر یا ماست بخورید، و یا آدامس بدون قند بجوید تا جریان بزاق تقویت شود و اسید ها خنثی شوند.

بلوغ

افزایش هورمونی که در دوران بلوغ رخ می دهد می تواند بیش از جوش زدن باشد – این هورمون ها میتواند در کسانی که به پلاک حساسیت دارند باعث تورم لثه شود.
عفونت لثه ها و زخمهای دهان از دیگر مواردی است که ممکن است در این دوره رخ دهد. البته این تاثیرات تنها در شرایطی اتفاق می افتد که مراقبت بهداشتی فرد از دهان و دندان ضعیف باشد.
باید روزانه مسواک و نخ دندان استفاده شود و همچنین هر چند وقت یکبار توسط دندان پزشک ویزیت شوید تا در این دوره مشکلی پیش نیاید.

دهان خشک

خشکی دهان میتواند تهدیدی برای دندان ها باشد. بزاق اسید هایی که توسط باکتری ها تولید میشود را خنثی میکند و از ایجاد حفره روی دندان جلوگیری میکند.
بدون بزاق ممکن است خیلی زود دندان ها را از دست دهید. بزاق دندان ها را از پوسیدگی و بسیاری مشکلات بهداشتی دیگر حفظ میکند. آب زیاد بنوشید، و از خمیر دندان یا شستشو دهنده حاوی فلوراید استفاده کنید.
اگر حس میکنید بزاقتان خوب کار نمیکند حتما با پزشک خود صحبت کنید.

رژیم

رژِم غذایی محدود و عادات بد غذایی میتواند شما را از ویتامین ها و مواد مغذی لازم برای لبخندی زیبا محروم کند.
همچنین بسیار مهم است که به اندازه کافی فولات ، ویتامین B، پروتئین، کلسیم و ویتامین C دریافت کنید زیرا تمام این موارد برای داشتن دندان و لثه ای سالم ضروری است.
دریافت کم مواد مغذی میتواند کل سیستم ایمنی بدن را ضعیف کند، باعث افزایش حساسیت نسبت به بسیاری اختلالات و عفونت ها شود، و سلامت دهان و دندان را به خطر بیاندازد.

نوشیدنی های داغ

عادت به نوشیدن چای یا قهوه ی داغ میتواند دلیل تیره رنگ بودن دندان هایتان باشد. چای سیاه و قهوه دارای تانن هستند که این ماده با چسبیدن به حفره ها و شیار ها مینای دندان را تیره میکند.
تانن چسبنده است و از باکتری های عامل پوسیدگی دندان محافظت میکند.
سعی کنید میزان مصرف این نوع نوشیدنی ها را متعادل کنید، در طول روز زیاد آب بنوشید، همچنین به قهوه و چای خود مقداری شیر اضافه کنید تا اسیدها را خنثی کند.

بالا رفتن سن

با بالا رفتن سن دندان ها بیشتر در خطر پوسیدگی قرار میگیرند همچنین لثه ها و ریشه دندان نیز ضعیف میشود. اما هیچ دلیلی ندارد که نتوانید دندان خود را حفظ کنید.
بیماری دهان و دندان در هر سنی میتواند رخ بدهد. تداوم استفاده از فلوراید کلیدی است. و اگر دچار آرتریت هستید محصولات دندانپزشکی وجود دارد که درد مسواک زدن و نخ دندان را کم میکند.
سالمندانی که مرتب با خمیر دندان های حاوی فلوراید مسواک میزنند و یا از شستشو دهنده ای فلوراید استفاده میکنند کمتر با دندان و لثه ها ی خود دچار مشکل میشوند.

داروی های ضد بارداری

قرص های ضد بارداری ممکن است باعث التهاب و عفونت لثه ها شوند.
همچنین تحقیقات نشان داده زنانی که از قرص های ضد بارداری استفاده میکنند با درمان دندان مشکل پیدا خواهند کرد و مدت زمان التیام و درد بیشتری را باید تحمل کنند.
اگر میخواهید از قرص های ضد بارداری استفاده کنید، بد نیست قبل از این کار با دندان پزشک خود درباره عوارض آن صحبت کنید.

عدم استفاده از نخ دندان

بسیاری از ما به مسواک زدن بیشتر از نخ دندان کشیدن اهمیت میدهیم، در صورتی که هر دو با هم از نظر ارزش برابر هستند.
هر روز نخ دندان کشیدن یکی از بهترین کارهایی است که میتوانید برای سالم نگه داشتن دندان خود انجام دهید. این کار به تنهایی میتواند از بسیاری بیماری های دهان و دندان پیشگیری کند، که بیش از 50% از بزرگسالان را تحت تاثیر قرار میدهد. نخ دندان کمک میکند باقی مانده غذاها از بین دندان و لثه ها بیرون بیاید.
همچنین با کشیدن نخ دندان روی سطح دندان ها لبخندی درخشان تر خواهید داشت. نخ دندان همچنین از بوی بد دهان نیز جلوگیری میکند.

مسواک زدن در زمان نامناسب

مسواک زدن بعد از هر وعده بسته به آنچه خوردید یا نوشیدید شاید همیشه انتخاب مناسبی نباشد.
بعد از مصرف غذا یا نوشیدنی های دارای اسید بالا مانند قهوه، مرکبات، و نوشابه ها، دهان را با آب بشویید تا اسید ها خنثی شوند، اما برای مسواک زدن باید یک ساعت صبر کنید و سپس اقدام کنید.
مسواک زدن درست بعد از خوردن یا نوشیدن غذاهای اسیدی باعث فرسایش مینای دندان میشود.

سفیدی بیش از حد

هنوز کامل مشخص نشده است که سفید کردن دندان ها باعث نابودی مینای دندان میشود یا خیر، اما اینکه باعث حساس شدن دندان ها میشود مشخص است، مخصوصا اگر خیلی نزدیک بهم این کار انجام شود.
حتی اگر در خانه هم از سفید کننده های دندان استفاده میکنید این کار را باید متعادل انجام دهید. برخی از سفید کننده ها و ژل های دندان حاوی موادی هستند که باعث حساس شدن دندان میشوند.
همچنین با بالا رفتن سن استفاده از این محصولات باید کمتر بشود.

نوشابه

نوشابه های حاوی میزان بالایی قند هستند که به مرور باعث ایجاد حفره، پوسیدگی دندان، و عفونت لثه ها میشود.
همچنین کولاهای مشکی باعث تیره شدن دندان ها میشوند و لبخند زیبایتان را خراب میکنند.
توصیه میشود پس از نوشیدن نوشابه حتما آب بخورید و یا از آدامس های بدون قند استفاده کنید تا اسید نوشابه خنثی شود. همچنین پس از نوشیدن نوشابه یک ساعت صبر کنید و سپس برای مسواک زدن اقدام کنید.

مرکبات و غذاهای اسیدی

لیمو، گریپ فروت، و آب میوه مرکبات مانند نوشابه به صورت مستقیم باعث ایجاد حفره نمیشوند، آنها رای اسید هستند که باعث خوردگی مینای دندان، تضعیف دندان میشود.
صبر کردن برای مسواک زدن، شستشو با آب و استفاده از آدامس های بدون قند میتواند کمک کند.
از آنجا که استفاده از این میوه ها ضروری است پس سعی کنید این موارد را نیز در کنار خوردن آنها رعایت کنید..........................................41 نکته از آداب غذا خوردن

1- بهتر است آقا و خانم ميزبان در دو انتهاي ميز غذاخوري يا وسط ميز، رو به روي يکديگر بنشينند.
2- اگر فرد مهمي ميهمان بود، بايد وي سمت راست خانم ميزبان و همسرش سمت راست ميزبان آقا نشانده شود.
3- به طور کلي طرز قرار گرفتن ميهمانان بايد طوري ترتيب داده شود که هيچ دو مرد و هيچ دو زني کنار يکديگر قرار نگيرند.
4- زوج متأهل بايد روبه روي يکديگر و زوج نامزد بايد در کنار يکديگر بنشينند.
5- بهتر است گروه هاي سني در کنار يکديگر بنشينند، طوري که بزرگ ترهاي فاميل در رأس ميز و جوان ترها سمت ديگر.
6- غذا بايد در جهت عقربه هاي ساعت و از چپ به راست سرو گردد. همچنين غذا از سمت چپ افراد سرو شده و ظروف غذا از سمت راست ميهمانان جمع آوري مي گردد.
7- دستمال سفره هنگام آغاز صرف غذا بايد روي زانو قرار داده شود و تا انتهاي صرف غذا بايد همان جا باقي بماند. از دستمال سفره تنها بايد براي تميز کردن مختصر دهان استفاده کرد و نه صورت يا پيشاني. اگر خواستيد صندلي خود را براي مدت کوتاهي ترک کنيد، بايد دستمال سفره را روي صندلي قرار دهيد که ديگران و پيشخدمت متوجه آن گردند. هنگام پايان يافتن صرف غذا بايد دستمال سفره را به طور مرتبي روي ميز و سمت راست بشقاب قرار داد( آن را تا يا مچاله نکنيد).
8- پيش از آن که ميزبان شروع به صرف غذا نکرده يا اجازه صرف غذا را نداده، نبايد شروع به صرف غذا کرد.
9- حين غذا به هيچ وجه نبايد ميز غذا را ترک کنيد، مگر در موارد اضطراري مانند رفتن به دستشويي يا داشتن حالت تهوع. در اين هنگام عذرخواهي کنيد و ميز را ترک کنيد.

10- اگر چيزي روي ميز خواستيد که دست تان به آن نمي رسيد، خودتان سعي نکنيد آن را برداريد، بلکه از فردي که به آن نزديک است، بخواهيد آن را به شما بدهد.
11- هنگامي که غذا خوردن تان پايان يافت، هيچ گاه بشقاب تان را به سمت جلو هل ندهيد. اين عمل خلاف آداب معاشرت است.
12- براي بريدن و خرد کردن غذا، چنگال را با دست چپ و کارد را با دست راست گرفته و سپس با چنگال آن چيزي که مي خواهيد ببريد را محکم نگاه داشته و با چاقو ببريد. سپس چنگال را به دست راست منتقل و ميل کنيد.
13- روي صندلي، راست و مستقيم بنشينيد. هيچ گاه به جلو يا عقب خم نشويد.
14- حين صرف غذا مشغول محاوره هاي دلنشين و مطبوع شويد و از موضوعات بحث انگيز پرهيز کنيد.
15- اگر تکه هايي از غذا ميان دندان هاي تان گير کرد، با عذرخواهي ميز را ترک کرده و به دستشويي برويد، سپس آن را خارج کنيد.
16- آرام و با حوصله غذا بخوريد. غذا خوردن شتابزده بي حرمتي به ميزبان است.
17- لقمه هاي کوچک برداشته و با دهان بسته غذاي خود را بجويد. هيچ گاه با دهان باز غذا را نجويد يا با دهان پر صحبت نکنيد.
18- هيچ گاه پيش از چشيدن غذا به آن ادويه اضافه نکنيد. اين عمل بي احترامي به ميزبان و آشپز است.
19- هيچ گاه سر ميز غذا سيگار نکشيد.
20- هنگامي که از غذا خوردن فارغ شديد، دست تان را روي زانو يا ميز( مچ دست روي لبه ميز) قرار دهيد. هيچ گاه هنگام صرف غذا آرنج خود را روي ميز قرار ندهيد.
21- هنگامي که در رستوران ميهمان هستيد، هيچ گاه باقيمانده غذاي تان را به خانه نبريد و سعي کنيد غذاي گرانقيمتي سفارش ندهيد.
22- در رستوران بهتر است غذايي سفارش دهيد که صرف آن با کارد و چنگال مقدور باشد. غذاهايي که بايد با دست خورده شوند را به موقعيت هاي غيررسمي اختصاص دهيد.
23- هرگاه سوپ داغ بود، براي خنک کردن به آن ندميد بلکه صبر کنيد تا خودش خنک گردد. چاي را نيز براي خنک شدن در نعبلکي نريزيد.
24- هنگام صرف سوپ، قاشق تان را تماماً داخل دهان نبرده و هورت نکشيد، بلکه از لبه قاشق، سوپ را اندک اندک بنوشيد.
25- هنگام سفارش غذا در رستوران اگر از نوع و محتويات غذاي مورد نظر آگاهي نداشتيد، از پيشخدمت کمک بخواهيد.
26- براي خارج کردن استخوان يا غضروف غذا، از قاشق يا چنگال کمک بگيريد( نه با دست) و آن را گوشه بشقاب خود قرار دهيد.
27- غذاهايي را که شما مجازيد با دست بخوريد، عبارتند از تکه نان، بلال، گوشت دنده ها، صدف و خرچنگ خوراکي، بال و استخوان مرغ، ساندويچ، ميوه هاي کوچک، شيريني، سيب زميني سرخ کرده، چيپس، ترشي، سبزيجات و پيتزا.
28- اگر ندانستيد چگونه بايد غذا را ميل کنيد، بهتر است به ديگران نگاه کنيد.
29- هيچ گاه کارد و چنگال و قاشقي که استفاده کرده ايد را مجدداً روي ميز قرار ندهيد، بلکه آنها را روي بشقاب بگذاريد.
30- هنگام صرف غذا خم نشويد و صورت خود را به سمت غذا نبريد، بلکه غذا را توسط قاشق و چنگال به سمت دهان خود ببريد.
31- اگر قاشق يا کارد و چنگال شما به زمين افتاد، آن را برداريد و به ميزبان يا پيشخدمت بدهيد و تميز آن را درخواست کنيد.
32- هرگاه چيزي را سهواً روي لباس ميهمان ديگري ريختيد، با خونسردي از وي عذرخواهي کرده و بگذاريد خود فرد يا پيشخدمت آن را تميز کند. خودتان اقدام به تميز کردن لباس فرد نکنيد.
33- هرگاه فردي از شما درخواست نمک يا فلفل نمود، هم فلفل و هم نمک را به وي بدهيد حتي اگر فرد تنها يکي از اين دو را درخواست کرده باشد.
34- پيش از نوشيدن مايعات، لب هاي خود را با دستمال پاک کنيد تا جاي لک چربي روي ليوان شما نمايان نگردد.
35- از واژه هاي « متشکرم» و « لطفاً» در ميز غذا بسيار استفاده کنيد.
36- اگر حشره، تار مو يا هر چيز ديگري را در غذاي خود يافتيد، آن را اعلام نکنيد، بلکه مخفيانه آن را از غذاي تان خارج کنيد.
37- هميشه در انتهاي صرف غذا از ميزبان يا آشپز تشکر کرده و از غذا تعريف کنيد. حتي اگر غذا زياد هم خوشايند نبود، باز تشکر کنيد. لازم نيست دروغ بگوييد، مثلاً مي توانيد از سس غذا تعريف کنيد.
38- هنگام صرف غذا خود را نخارانيد، سرفه نکنيد و بيني خود را تميز نکنيد. هرگاه خواستيد عطسه کنيد، حتماً جلوي دهان و بيني خود را با دستمال بگيريد.
39- هنگام صرف غذا سر خود را شانه نکرده يا با لوازم روي ميز بازي نکنيد. با صداي بلند نيز صحبت نکرده و دستکش نيز دست نکنيد.
40- سعي کنيد روميزي را تا انتهاي صرف غذا پاکيزه نگاه داريد.
41- هنگامي که صرف غذاي تان پايان يافت، بايد کارد و چنگال خود را به صورت اريب روي بشقاب قرار دهيد. اگر هم خواستيد که ميز را براي مدت کوتاهي ترک کنيد، بايد کارد و چنگال را به صورت ضربدري روي بشقاب قرار دهيد تا ديگران و پيشخدمت مطلع گردند که شما بازخواهيد گشت.

شش ماده غذایی برای سم‌زدایی بدن


اگر غذای خیلی پرچرب خورده‌اید و با گوارش آن مشکل پیدا کرده‌اید خوردن زنجبیل را به شما پیشنهاد می‌کنیم. مصرف زنجبیل نه‌تن‌ها حالت تهوع را برطرف می‌کند بلکه به عمل گوارش کمک کرده و گاز و نفخ را نیز کاهش می‌دهد.

اگر می‌خواهید وزنتان را کاهش دهید و یا به انرژی بیشتری نیاز دارید و یا می‌خواهید رنگ چهره‌تان شاداب‌تر شود و یا درصدد تقویت روحیه خود هستید بهتر است بدن خود را با این ۶ ماده غذایی سم‌زدایی کرده و شیوه زندگی‌ خود را تغییر دهید.

این مواد غذایی عبارتند از:

• لیمو

لیمو به دو علت پای ثابت بسیاری از رژیم‌های غذایی برای سم‌زدایی بدن است؛ اول آنکه لیمو سرشار از آنتی‌اکسیدان ویتامین C است و برای پوست اثر فوق‌العاده‌ای دارد و با بیماری‌های ناشی از رادیکال‌های آزاد مبارزه می‌کند و دوم آنکه اثر قلیایی بر روی بدن دارد به این معنا که به تعادل PH بدن کمک کرده و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می‌شود.

سعی کنید صبح خود را با نوشیدن مقداری آب داغ همراه با برشی از لیمو شروع کرده تا بدنتان سم‌زدایی شده و شسته شود.• زنجبیل

اگر غذای خیلی پرچرب خورده‌اید و با گوارش آن مشکل پیدا کرده‌اید خوردن زنجبیل را به شما پیشنهاد می‌کنیم. مصرف زنجبیل نه‌تنها حالت تهوع را برطرف می‌کند بلکه به عمل گوارش کمک کرده و گاز و نفخ را نیز کاهش می‌دهد.

علاوه بر مواردی که ذکر شد زنجبیل حاوی آنتی‌اکسیدان فراوانی است و موجب تقویت سیستم ایمنی بدن نیز می‌شود.

زنجبیل را به صورت چای تهیه کرده و یا آن را به شکل رنده شده به آب میوه و یا سبزی‌جات اضافه کرده و میل کنید.• سیر

مصرف سیر نه تنها برای قلب بلکه برای سم‌زدایی بدن نیز بسیار مفید است. این سبزی پرخاصیت حاوی خواص آنتی ویروس، آنتی باکتریال و آنتی‌ بیوتیکی است و همچنین دارای ترکیبی شیمیایی موسوم به آلیسین است که موجب تقویت و افزایش سلول‌های سفید خون می‌شود و در نتیجه به رفع سموم از بدن کمک موثری می‌کند.

بهتر است سیر را به صورت خام مصرف کنید. برای این کار می‌توانید آن را به سس سالاد اضافه کنید تا هم به آن طعم داده و هم از خواص سالم آن بهره‌مند شوید.


• لبو

لبو، سرشار از منیزیم، آهن و ویتامین C است و محققان در تحقیقات اخیر خود این ماده غذایی را به عنوان یک غذای فوق‌العاده عالی اعلام کرده‌اند. لبو نه تنها برای پوست، مو و تنظیم سطح کلسترول مفید است بلکه برای سم‌زدایی کبد نیز از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
لبو را به تنهایی و یا درون سالاد ریخته و از خواص مفید آن بهره‌مند شوید.


• چای سبز

کمتر برنامه غذایی وجود دارد که در آنجایی برای چای سبز وجود نداشته باشد. مصرف مایعات برای حفظ سلامتی و رفع سموم از بدن بسیار مفید است و چای سبز نیز یکی از فوق‌العاده‌ترین مایعات به شمار می‌رود.

این نوشیدنی نه تنها برای کاهش وزن مفید است بلکه سرشار از آنتی‌اکسیدان است. تحقیقات جدید نشان داده نوشیدن چای سبز می‌تواند کبد را از ابتلا به بیماری‌های مختلف از جمله کبد چرب محافظت کند.

• میوه تازه

میوه‌جات تازه سرشار از ویتامین، مواد معدنی، آنتی‌اکسیدان و فیبر هستند و همچنین کم کالری بوده و دارا بودن این خواص آن‌ها را به مواد غذایی مهمی برای سم‌زدایی بدن تبدیل کرده است.

اگر می‌خواهید چشم‌هایتان براق‌تر و پوستتان شفاف‌تر و مو‌هایتان درخشان‌تر شود و سیستم گوارشتان تقویت شود سعی کنید انواع میوه و سبزی‌جات را به مقدار زیاد مصرف کنید.

خوشبختانه اضافه کردن میوه به رژیم روزانه کار ساده‌ای است بنابراین سعی کنید روز خود را با خوردن سالاد میوه تازه شروع کرده و یا از آن به صورت میان وعده طی روز استفاده کنید.